Close

18 lipca 2017

Podsumowanie programu edukacyjnego

Program edukacyjny przygotowany przez Zakład Usług Komunalnych skierowany do dzieci ze szkół w Łowiczu właśnie dobiegł końca.
Zajęcia edukacyjne odbywały się od stycznia i wzięło w nich udział ponad trzysta dzieci uczęszczających do szkół w Łowiczu. Podczas zajęć poruszane były m.in tematy prawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych czy problematyki wyrzucania śmieci do kanalizacji. Oprócz krótkich wykładów i prezentacji przedstawiających wyżej wymienione kwestie, młodzież uczestniczyła w panelach dyskusyjnych oraz quizach.
Wprowadziliśmy również autorski pomysł organizacji edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzieci z ogromnym entuzjazmem podchodzą do wszystkich zadań, które są dla nich przygotowane. Każde zajęcia były inne, dostosowane do wieku i poziomu zaawansowania uczestników. W czasie lekcji dzieci brały udział w zabawach związanych z wodą, ucząc się jak o nią dbać oraz dowiadując się o podstawowych procesach zachodzących w otaczającym nas środowisku naturalnym. Zajęcia miały na celu m.in. podkreślenie, że toaleta to nie kosz na śmieci a także obalenie mitu, iż woda z kranu nie nadaje się do picia. Dzieci szczególnie interesują się ciekawostkami dotyczącymi zużycia wody w poszczególnych dziedzinach naszego życia np. ile wody zużywa się podczas prania odzieży bądź zmywania naczyń a nawet w produkcji samochodu osobowego. Przedszkolakom szczególnie przypada do gustu zabawa ruchowa „pompa i kropelki wody” podczas której jedno dziecko wcielające się w pompę „zasysa” kolejne, które odgrywają role kropel wody. Dzięki specjalnie przygotowanym pomocom dydaktycznym, przyswojenie wiedzy było jeszcze łatwiejsze a zajęcia jeszcze ciekawsze.

Back to top